Report z probíhajícího projektu Posílení kompetencí členských organizací Rodinného svazu ČR
Střešní organizace Rodinný svaz ČR, který sdružuje 26 center pro rodinu v ČR čerpá na vzdělávání svých členů příspěvek z dotačního titulu Dotace na podporu rodiny pro nestátní neziskové organizace v dotačním řízení Rodina. Jedná se o projekt „Posílení kompetencí členských organizací Rodinného svazu ČR“.
Od začátku roku 2024 proběhla tři školení. V lednu 2024 představila Hana Imlaufová téma Práce s rodinou, kde dítě hledá svoji sexuální identitu. Dle informací podle teorie známého psychologa Erika Eriksona charakterizuje období dospívání krize identity, kdy každého mladého člověka potká období zpochybňování toho, jak sám sebe vnímal a definoval dosud (především na základě hodnocení rodičů a dalších autorit), a je nucen vystavět svou identitu na nové, kvalitativně jiné úrovni, a sice na základě vlastního sebepoznání a sebepřijetí, hledání vlastních hodnot, názorů, postojů a hledání vlastního místa ve světě. Vzhledem k tomu, že naše centra pro rodinu pracují s celými rodinami, je potřebné se v této oblasti vzdělávat a pomáhat tak rodičům vhodným způsobem doprovázet tuto nesnadnou, avšak nutnou životní fázi svých dětí.
Česká společnost pro psychoanalytickou psychoterapii (ČSPAP) v roce 2019 vydala prohlášení týkající se genderové dysforie u dětí a dospívajících. Ve stanovisku zpochybňuje rychlé lékařské zásahy, zejména před dosažením plnoletosti, a považuje se za neetické. Zdůrazňuje, že pohlavní identita se rozvíjí postupně a je ovlivněna nevědomými motivy a úzkostmi. ČSPAP doporučuje před zahájením interakce intenzivní individuální psychoterapie, včetně práce s rodinou, aby se lépe rozumělo vnitřním motivům. Zmírňuje také rizika hormonálních a chirurgických zásahů. Proto se centra pro rodinu seznámila blíže s problematikou, aby citlivěji přistupovala k rodinám, s nimiž se v rámci své práce setkávají.
V květnu 2024 se centra seznámila s tématem: Propagace aktivit se zaměřením na digitální formu, které přiblížil Pavel Krček z www.zijemereklamou.cz Zaměřil se na rozpoznání vhodných mediálních nástrojů (Jaké sociální sítě používat?), cílové skupiny (Kde je moje publikum?), vydefinování jasného cíle (Jaké máme téma, Co je cílem aktivity na sítích?) a představil možnosti využití AI – umělé inteligence v práci center pro rodinu.
Trojlístek školení v první polovině roku 2024 doplnilo téma „Finanční řízení organizace, které přednášely Martina Dlouhá a Eva Fialová z Centra pro rodinu Ráj v Pavlovicích u Přerova. Náplní školení bylo: Základy projektového řízení v organizaci – od myšlenky k úspěšnému uzavření a vyúčtování projektu; Finanční řízení projektu (finanční plán jako součást plánování projektu, řízení financí při realizaci i závěrečné vyúčtování), Praktická ukázka sepsání projektové žádosti od první myšlenky po odevzdání projektové žádosti na příkladu šablony Přípravy snoubenců na manželství a Fundraising pro neziskové organizace. „Hledání vhodného dotačního titulu tak dlouho, až/než se doberu toho, že mi ty aktivity sedí.“ M. Dlouhá
Říjen přinese téma Komunikační dovednosti v problematických situacích (Radomíra Gilarová), kde uslyšíme především o evaluaci a jak z ní využít to nejlepší pro další práci center pro rodinu. A v listopadu se s PhDr. Andreou Láskovou a Mgr. Jitkou Horákovou zaměřeníme na odhalování potřeby intervence ve prospěch rodiny a oznamovací povinnosti.