Úsporný balíček se dotýká rodin relativně minimálně
S novým rokem začal v Česku platit konsolidační balíček, který má ozdravit státní finance. Opět se ukazuje, jak velký význam pro fungování státu, mají stabilní rodiny, kdy fungující rodina přináší své zemi prosperitu. Dopad by neměl být devastující.
Vládní balíček
- omezuje slevy na dani z příjmu fyzických osob,
- zvyšuje povinné odvody živnostníkům,
- zvyšuje sazbu daně z příjmu právnických osob a
- znovu zavádí povinné nemocenské pojištění.
Mění se také sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Místo dvou snížených sazeb ve výši deset a 15 procent začíná nově platit jedna dvanáctiprocentní. Do základní sazby 21 procent se přesune například většina nápojů včetně točeného piva, řezané květiny, kadeřnické služby, opravy oděvů nebo úklidové služby v domácnosti.
Vzrostla spotřební daň z alkoholu i z tabáku, nově budou zdaněny také elektronické cigarety. Začala také platit horní hranice pro osvobození od odvodů u práce na dohodu.
Firmám se zvýšila daň z příjmu z 19 na 21 procent, omezuje se také daňové zvýhodnění benefitů pro zaměstnance.
Jako prorodinná organizace bychom chtěli, aby se do snížení sazby daně dostaly dětské pleny a dětské oblečení.
Rodinný svaz považuje za důležité, že se od ledna zvýší rodičovský příspěvek na 350 tisíc, i když ani tato částka nevystihuje přiměřeně hodnotu vykonané neplacené práce. Zrušila se ovšem např. sleva na dani za studenta či dítě v mateřské škole. Slevu na manžela/manželku je možné žádat jen v případě péče o dítě do 3 let věku. Lidé nicméně budou moci tyto slevy ještě uplatnit při zúčtování daně za rok 2023 v rámci daňového přiznání podávaného na jaře.
„Stát potřebuje ušetřit a získat víc peněz na daních. Jsou to právě rodiny, které mají ekonomicky aktivní členy, kteří mohou v ČR platit daně. Z tohoto pohledu si většina rodin nepolepší. Určitou šanci má rodina s malým dítětem a zvedne si rodičovský příspěvek, tam lze očekávat určitý pozitivní dopad, ale u naprosté většiny rodin nikoliv,“ sdělil v ekonom MU Robert Jahoda v pořadu brněnské redakce České televize Události v regionech s odkazem na analýzu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (RILSA). „Když jsme to simulovali, vyšel nám pokles kolem 1-1,5 % disponibilního příjmu domácnosti, tedy relativně slabý. Nutno dodat, že bude kompenzován růstem mezd a jiných příjmů, které oslaví tento negativní dopad,“ doplnil Jahoda. O 1600 Kč vzroste minimální mzda na 18 900 Kč. Starobní, invalidní a pozůstalostní penze se od prvního ledna zvýšily všem o 360 korun.
Celý rozhovor České televize s ekonomem Robertem Jahodou (v čase od cca 4:40). 2. leden – Události v regionech (Brno) | Česká televize (ceskatelevize.cz)
foto: pexels